6. Čo treba hľadať za úspechom vo voľbách?

Snímka: TASR/Martin Baumann

Podľa českých médií Okamura najlepšie uchopil tému migrácie a voľby sa tak podľa pozorovateľov odohrávali v atmosfére strachu z utečencov.

Protimigračnú rétoriku však zdieľali aj ostatné strany.

Nepatrí k establishmentu

Nastáva tu teda podobnosť so Slovenskom a parlamentnými voľbami v roku 2016, kedy síce premiér Robert Fico strašil utečeneckou hrozbou, ale hlasy v značnom počte padli pre radikálnejšieho Mariána Kotlebu, čo sa tiež stalo strašiakom pre Európu.

V Okamurovi našli mnohí voliči aj formu protestu. Aj keď líder ANO Andrej Babiš hlásal boj proti tradičným stranám, pre mnohých voličov sa už stal súčasťou zaužívaného politického zriadenia.

Okamura tiež v predvolebnej kampani stratil nálepku nevhodnosti, keď ho podporili viacerí uznávaní politici vrátane prezidenta Miloša Zemana či jeho predchodcu Václava Klausa. Viacerí v ňom videli aj ochrancu kresťanských hodnôt.

Snímka: Tomio Okamura Facebook

Aktívny na sociálnych sieťach

Kontroverzný politik vďačí úspechu aj pre svoju rétoriku. Vyjadruje sa stručne a jasne formuluje svoje myšlienky, čím tak rýchlejšie získava dôveru voličov.

Stavil aj na svoju facebookovú stránku a pravidelné video a iné príspevky. Stala sa tiež domovom pre zdieľanie názorov namiereným proti utečencom a Okamurovi tak len viac nahrávajú, aj keď sa pod ne sám nepodpísal.

Pre mladých je tiež zosobnením radikála.

Najčítanejšie témy