4. Ako sa na vývoj pozerá Európska únia?

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani v rozhovore pre taliansky denník dal ako príklad aj Spojené kráľovstvo, ktoré si síce svoj brexit už v referende vybojovalo, iné európske exity však nechce podporiť ani britská premiérka Theresa Mayová.

Rušenie národných identít nikomu nepomôže

Španielsko je podľa neho tiež príklad jednotného štátu s viacerými autonómnymi regiónmi s rôznymi populáciami a jazykmi, ktoré sú však v jednom štáte zjednotené.

Posilňovanie Európy podľa neho nenastane zrušením národných identít a talianske referendum sa tiež nedá porovnávať s katalánskym. Proti sebe je totiž legitímne a protiústavné referendum.

V Španielsku sa tiež nehovorí o autonómii ako takej, ale o nezávislosti v odpore proti pravidlám zákona a proti španielskej ústave.

Puidgemont svoj príhovor pre predsedov európskych vlád smeroval priamo aj na obyvateľov Európy.

Lídri Únie stoja za Madridom

Boj o nezávislosť bol podľa neho viac príkladladom miestnej rebélie než ukážková obrana zdieľaných demokratických hodnôt vrátane samourčenia, čo ustanovuje aj Európska charta základných ľudských práv.

S autonómiou Katalánska nesúhlasia ani lídri najsilnejších európskych krajín, nemecká kancelárka Angela Merkelová či francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorí sa už zastali španielskeho premiéra.

Podobne je na tom aj Európska komisia nasledovaná Európskou radou.

Najčítanejšie témy