3. Prečo chcú Benátky a Lombardia autonómiu?

Snímka: Pixabay

Zamerajúc sa na nezávislosť sa začali skloňovať aj regióny Benátky (na snímke) a Lombardia. V nezávislých referendách sa za väčšiu autonómiu vyslovilo viac ako 90 percent hlasujúcich. Účasť síce podobne ako v prípade katalánskeho plebiscitu netrhala rekordy a pohybovala sa medzi 40 a 50 percentami.

Región bohatý na obyvateľov aj na podiel v HDP

Guvernéri Milána a Benátok chcú výsledky chápať ako silný mandát pre rokovania s centrálnou vládou v Ríme. A tak, ako Katalánsko argumentovalo, že tvorí asi 20 percent španielskeho HDP a do štátneho rozpočtu viac odvádza, ako z neho dostáva, tak je to aj v prípade talianskych kolegov.

Miláno je finančné centrum Lombardie a talianske HDP obohacuje 20 percentami, Benátsky región zase cifrou 10. Z daní sa im však podľa obyvateľov dostáva príliš málo. Oblasť tiež spolu predstavuje asi štvrtinu celej populácie Talianska.

V Taliansku už autonómne regióny sú

Oba regióny by chceli, aby sa ich príspevky o polovicu zmenšili. Krajina bojujúca s dlhom by si to však s ťažkosťami mohla dovoliť.

Taliansku vládu chcú tiež požiadať o viac práv čo sa týka infraštruktúry, životného prostredia, zdravotníctva či vzdelávania.

Plánujú tiež zmeny v bezpečnostných opatreniach a imigrácie, čím by si vynútili zmenu ústavy.

Talianske referendum sa však od katalánskeho predsa v niečom odlišuje – koná sa v medziach ústavy. Tá umožňuje, aby regiónom, ktoré o nejakú formu autonómie požiadajú parlament aj vyhovel.

V prípade Talianska platí istá autonómia u piatich regiónov – nemecky hovoriacom Tridentsku-Hornej Adiži, Valle d´Aoste, kde 60 percent obyvateľov hovorí po francúzsky, ostrovoch Sardínia a Sicília a tiež v regióne Furlansko-Júlske Benátky.

Najčítanejšie témy