1. Čo sa teraz odohráva v Katalánsku?

Snímka: Reuters

Španielsky premiér Mariano Rajoy na mimoriadnom zasadnutí vlády oznámil koniec katalánskej regionálnej vlády na čele s katalánskym premiérom Carlosom Puidgemontom a obmedzil pôsobnosť parlamentu aj tým, že v predsedníctve už nebude môcť sedieť člen zosadenej vlády.

V ústrety k predčasným voľbám?

Povinnosti kabinetu tak prejdú do rúk ministrov v Madride. Rajoy sa hrdí ústretovosťou a Katalánsko podľa neho zbavuje iba predstaviteľov, ktorí porušili zákony a nie aj jeho autonómie. Do šiestich mesiacov tiež žiada predčasné voľby.

Vláda chce aktivovať článok 155 španielskej ústavy. Aktivuje sa pri jej porušení, čo sa za posledných 40 rokov v krajine nestalo. Puidgemont situáciu prirovnáva k časom vojenskej diktatúry Francisca Franka a rozhodnutie hodnotí ako krok proti právnemu štátu v Katalánsku.

Separatisti vidia za revolučným krokom štátny prevrat a nástup totalitarizmu.

Pod kontrolou Madridu polícia aj médiá

Pod Madrid a jeho ministerstvo vnútra by spadal aj katalánsky policajný zbor, keďže jeho šéfa obvinili zo vzbury. Vynorili sa aj nápady prevziať kontrolu nad katalánskou televíziou TV3 či rozpočtom.

Madrid argumentuje, že vláda, médiá ako aj bezpečnostné zložky musia byť neutrálne. Pre španielskych politikov teda kontrola znamená neutralitu a je potrebná, aby nevznikol podobný chaos ako pri októbrovom referende.

Rajoy ešte pred vyhlásením argumentoval, že obmedzenie autonómie neznamená použitie sily.

Najčítanejšie témy