4. Ako sa reformy prejavili v reálnej ekonomike a živote Číňanov?

„Priemerná očakávaná dĺžka života sa predvlani zvýšila na 76,34 roka. V roku 2008 to bolo ešte 74,83 roka. Od roku 1978 sa podľa štatistík Svetovej banky dostalo viac ako 700 miliónov ľudí von z pásma chudoby,“ napísal čínsky veľvyslanec v Spojených štátoch Cchuej Tian-kchaj pre webovú stránku americkej spravodajskej stanice CNN.

Rekordér medzi veľmocami
Peking zostáva aj rekordérom v ekonomickom raste medzi svetovými veľmocami. Podľa Národného štatistického úradu Číny sa HDP krajiny za minulý rok zvýšil o 6,7 percenta na 10,8 bilióna dolárov. Ku globálnemu ekonomickému rastu tak prispieva zhruba 30 percentami.
Ani svetovej ekonomickej dvojke sa však nevyhýbajú ťažkosti. „S odstupom najväčším čínskym problémom je prudko rastúci korporátny dlh. Čína reagovala na finančnú krízu asi najhorším možným spôsobom – nakázala bankám vo veľkom rozdávať úvery. Tie generovali málo rentabilné investície, ktoré majú dlžníci problém splácať. Rieši sa to tým, že im banky dávajú nové úvery na splácanie tých starých,“ podčiarkol analytik Kamil Boros.

Korporátny dlh
Korporátny dlh podľa neho dosahuje v Číne aktuálne takmer 170 percent HDP. Je to podstatne viac ako v USA so 73 percentami či v eurozóne so 104 percentami. Pre krajinu to do budúcnosti bude znamenať obrovskú ťarchu.

Najčítanejšie témy