5. Treba sa báť Slobodnej strany Rakúska?

Snímka: Reuters

Kde sa dvaja bijú, Slobodná strana Rakúska víťazí. Práve pre očierňujúcu kauzu medzi ľudovcami a sociálnymi demokratmi by karty mohla zamiešať populistická strana. Kampaň postavila na migrácii a vzťahu k radikálnemu islamu. Migrantom chce odoprieť sociálne dávky a spomínajúc na Rakúsko-Uhorsko chce krajinu začleniť do vyšehradskej štvorky.

Heinz-Christian Strache, líder strany, by sa po úspechu vo voľbách mohol stať prvým európskym politikom s neonacistickým pozadím vo vláde od druhej svetovej vojny. Ako 20-ročného ho nemecká polícia zadržala za účasť v zakázanom neonacistickom hnutí Hitlerova mládež. Pod jeho vedením sa strana preorientovala od NIE utečencom na NIE islamu.

Do predvolebnej kampane so seriálom

Strache sa neslávne spája s tým, že v bare ukázal neonacistické gesto. Podľa neho však išlo iba o dezinterpretáciu faktov. V hlučnom bare plnom ľudí si vraj chcel iba objednať tri pivá. To, že nie je neonacista, má podporovať aj fakt, že je fanúšik kebabov. Okrem Stracha majú nacistické pozdravy na konte aj iní členovia strany.

Pochvala za kreativitu patrí určite marketingu strany. Pred voľbami sa rozhodli spustiť netradičnú kampaň vo forme seriálu, ktorý problematiku migrácie zobrazuje implicitne. Strana slobodných na rozdiel od Kurza požaduje zrušenie integračných kurzov pre žiadateľov o azyl celkovo. Podľa hovorcu sociálnych demokratov chce Strana slobodných Rakúska aj Rakúska ľudová strana zameraním sa na utečencov odpútať od problémov ako zdravotná starostlivosť, sociálne poistenie, dôchodky a práva zamestnancov.

„Strana slobodných vyzerala, že bude vo voľbách číslo jeden. Benefitovali z toho, že ich kandidát na prezidenta Norbert Hoffer zaznamenal v prezidentských voľbách dosť veľký úspech.“ opisuje stranu analytik Nikodem.

Najčítanejšie témy