1. Aké strany majú šancu uspieť?

Snímka: APA/AFP

Rakúska ľudová strana patrí spolu so sociálnymi demokratmi k najdôležitejším politickým silám v krajine a za posledných 30 rokov bola súčasťou každej federálnej vlády. Po odchode kancelára Wolfganga Schüssela strana strácala na popularite. Od jari je po odchode Reinholda Mitterlehnera na jej čele iba 31-ročný minister zahraničných vecí Sebastian Kurz.

Meno strany podľa lídra

Práve on povedal zbohom bývalej koalícii so Sociálnodemokratickou stranou a vyhlásil predčasné voľby. Strana ľudovcov vo voľbách nesie aj Kurzovo meno ako svojho najpopulárnejšieho člena. Jej personalizovaný názov je teraz Listina Sebastiana Kurza – Nová ľudová strana.

Druhá najsilnejšia, Sociálnodemokratická strana Rakúska tvorila s ľudovcami až na jednu výnimku za vyše 30 rokov vždy koaličných partnerov. Vlani na post kancelára rezignoval Werner Faymann a na čelo sa dostal Christian Kern.

Slobodná strana Rakúska pôvodne začína ako liberálno-konzervatívna strana a až ku koncu 80.-tych rokov sa rozhodla pre viac pravicovo-populistickú rétoriku. Na jej čele je Heinz-Christian Strache.

Zelení – Zelená alternatíva sa prvýkrát dostala do parlamentu až v roku 1986. Do volieb ju vedie Ingrid Felipeová.

Zástanca priamej demokracie

Nové rakúske a liberálne fórum na čele s Matthiasom Strolzom vzniklo v roku 2012. Je zástancom priamej demokracie, vystupuje proti zvyšovaniu dani z majetku a verejnému financovaniu politických strán.

Na kandidátke Pilz je Peter Pilz, ktorý sa rozhodol v týchto voľbách už nekandidovať za stranu Zelených a prichádza s vlastným programom.

Výsledok parlamentných volieb v Rakúsku v roku 2013

Najčítanejšie témy