1. Aký najnovší škandál vyrobil Zeman?

Navrhol namiesto toho dialóg medzi občanmi obidvoch krajín. Ďalej uviedol, že rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou by mohli viesť ku kompenzácii za anexiu Krymu.

Uzavretá záležitosť
Ruskú anexiu Krymu označil český prezident za uzatvorenú záležitosť. Citoval pritom údajné slová bývalého nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, ktorý podľa Zemana vyhlásil, že snaha vrátiť Krym Kyjevu by viedla k vojne v Európe.
Zeman hovoril aj o protiruských sankciách, ktoré označil za neefektívne. „Ak chcete zvýšiť popularitu lídrov, príďte so sankciami. Prezident Vladimir Putin má popularitu okolo 80 percent. Časť z toho je vyvolaná práve sankciami,“ doplnil šéf Pražského hradu.

Od Atlantiku po Ural
Podľa neho by sa Parlamentné zhromaždenie Rady Európy malo snažiť prispieť k priateľstvu medzi národmi Európy, ktorá siaha od Atlantiku po Ural. „Rada Európy je tu preto, aby posilňovala priateľstvo medzi európskymi národmi,“ vyhlásil Zeman pri svojom prejave. Európska kultúra sa podľa neho nedá oddeliť od kultúry ruskej. Preto by sa Parlamentné zhromaždenie Rady Európy nemalo snažiť rozdeliť politickú štruktúru Európy, ktorá podľa neho siaha od Atlantiku po Ural.

Najčítanejšie témy