3. Môže Stredoeurópska univerzita v Budapešti ďalej fungovať?

O tom, že sa Orbán chce zbaviť Stredoeurópskej univerzity CEU v Budapešti sa hovorí už od jari. Jej zakladateľom je totiž George Soros, miliardár maďarského pôvodu, ktorý nešetrí kritikou na vládny kabinet. Pre Orbána je teda úhlavným nepriateľom, ktorý chce krajinu zamoriť utečencami.
Škola je konfrontovaná s novým zákonom o vysokých školách, ktorý nariaďuje, aby zahraničné vysoké školy pôsobiace v Maďarsku mali univerzitný areál v krajine pôvodu. CEU však v Spojených štátoch nemá svoj kampus. Univerzite tak hrozilo, že Maďarsko bude musieť opustiť. Krok vlády vyvolal masové protesty, ktoré poukazovali za nedostatok demokracie v krajine. Podľa kritikov obmedzenie pre univerzity nie je v súlade s pravidlami Európskej únie.
Iskru nádeje prináša možná spolupráca s Bardovou vysokou školou v Spojených štátoch. CEU by si tak prenajala budovu v rámci Bardovej školy, kde jej akreditujú konkrétny kurz. Maďarské úrady musia následne tento kurz schváliť, čo tiež nemusí byť tak jednoduché. Podľa štátneho tajomníka memorandum o spolupráci medzi školami nestačí, a tak kauza CEU ešte nemusí mať svoju finálnu bodku.
Voči Sorosovi sa okrem univerzity rozhodla vláda zakročiť aj obrazovo. Po krajine rozmiestnila bilboardy spolu s reklamou v médiách, na ktorej je zobrazený známy finančník. Dominovali slogany ako „Nedopusťme, aby sa Soros smial ako posledný.

 

Najčítanejšie témy