1. Na akú pozíciu sa dostala Kimova sestra?

Oficiálne sa stala členkou všemocného politického byra Severnej Kórey. Pre zahraničné médiá je však, na rozdiel od jej brata, stále skôr neznámou.

Kariéra v začiatkoch

Svoju politickú kariéru začala relatívne nedávno. Predurčená pre ňu pritom bola už dávno. Narodila sa 26. septembra 1987 ako dcéra vládcu KĽDR Kim Čong-ila. Počas 90. rokov absolvovala základné vzdelanie vo švajčiarskom Berne. Študovala tam spolu so svojím bratom Kim Čong-unom. Žila v uzavretej rezidencii, ktorú strážil početný tím ochranky. Jej otec sa podľa spomienok zamestnancov rozľahlého sídla snažil svojim potomkom skrátiť dlhú chvíľu a z KĽDR do Švajčiarska niekoľkokrát vyslal členov severokórejských kapiel.

Návrat do vlasti
Po návrate do vlasti nastúpila Kim Jo-Čong na prestížnu pchjongjangskú univerzitu, píše The Guardian. Zamerala sa na odbor výpočtovej techniky. Po ukončení štúdií sa vytratila zo spoločenského diania. Až v roku 2007 sa začala angažovať v Kórejskej strane práce. V roku 2008 sa náplň jej práce zmenila. Jej otec utrpel v druhej polovici roka infarkt. Dlho sa špekulovalo, že zomrel. Režim začal pripravovať prevzatie moci Kim Čong-unom. Jednou z hlavných figúr celého procesu bola aj Kim Jo-Čong.

Najčítanejšie témy