4. Aké radikálne názory odzneli v strane?

Viacerí členovia AfD sú známi svojimi kontroverznými vyjadreniami. Spolupredseda strany Alexander Gauland sa počas predvolebnej kampane vyjadril, že Nemecko má byť hrdé na to, čo vykonali nemeckí vojaci v dvoch svetových vojnách. Tvrdí tiež, že islam nemá v ich krajine miesto. Gauland plánuje vytvoriť komisiu, ktorej cieľom bude preveriť imigračnú politiku Merkelovej.

Podľa regionálneho predstaviteľa strany Björna Höeckeho (na snímke) by Nemecko malo urobiť zásadnú otočku v spôsobe, akým nazerá na svoju nacistickú minulosť. Kontroverziu vyvolal jeho výrok nad pamätníkom obetiam holokaustu v Berlíne. Toto miesto by podľa neho malo byť skôr spomienkou svetlých stránok nemeckých dejín ako slávnych filozofov a hudobníkov. Nemci sú podľa neho jediný národ, ktorý umiestnili pamätník hanby do srdca hlavného mesta. Práve Höeckeho slová prirovnávajú k jazyku niekdajšej nacistickej NSDAP.

Novopečený poslanec Bundestagu Kay Nerstheimer na sociálnej sieti Facebook po voľbách zase napísal, že nemecké strieľanie civilistov počas druhej svetovej vojny bolo v súlade s právom. Už predtým bolo známe jeho angažovanie sa v hnutí Nemeckej obrannej ligy zameranej proti islamu. Zastal sa tiež viacerých nacistických priestupkov.

Ďalší člen AfD v saskom krajinskom sneme Sebastian Wippel sa zase vyjadril, že politici zodpovední za migračnú politiku by mali byť obeťami teroristických útokov, ktoré sa v Nemecku odohrali. Po vlne kritiky sa však svoje prehlásenie snažil zobrať späť.

Zaujímavosťou tiež je, že minulý rok využívala strana vo volebnej kampani pred nadchádzajúcimi krajinskými voľbami automobil s poznávacou značkou odkazujúcim na vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera.

Najčítanejšie témy