3. Prečo je v USA ľahké kúpiť zbraň?

Republikáni sú tradičnými zástancami práva na kúpu a nosenie zbraní. Odvolávajú sa najmä na to, že toto právo je uvedené v ústave už od čias vzniku USA a nikto nemá právo to meniť. Demokrati sa zase snažia o jeho obmedzenie. Drobné sprísnenie zbrojného zákona presadili napríklad demokratickí prezidenti Bill Clinton či Barack Obama. Ich nástupcovia George W. Bush (na snímke) a Donald Trump však po príchode do Bieleho domu rýchlo všetko vrátili do starých koľají.
Podmienky nákupu zbraní sa v jednotlivých amerických štátoch mierne odlišujú. Najčastejšie si ich však Američan môže legálne zadovážiť po dovŕšení 21 rokov života a absolvovaní formálneho školenia. Výnimku tvoria narkomani, ťažkí zločinci či duševne chorí.
V ľahkom prístupe k zbraniam vidia experti jeden z dôvodov opakujúcich sa prípadov smrteľnej streľby. „Ide o kombináciu liberálneho trhu so zbraňami, prepojenia silnej zbrojárskej lobby s politikmi a množstva ľudí, ktorí si svoju frustráciu riešia týmto spôsobom,“ vysvetlil pre HN bezpečnostný analytik a bývalý šéf českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor.

Najčítanejšie témy