StoryEditor

Kokteilový efekt: Aké riziká v sebe nesú tetovania, teflónové panvice či kombinácia kávy a alkoholu?

24.07.2023, 00:00
  • „Človek odjakživa žil v akomsi kokteile chemikálií, a ten sa v priebehu času menil. Zároveň je však pravda, že teraz sa v ňom objavujú látky s vlastnosťami, ktoré predtým neboli až také bežné,“ hovorí toxikológ Miloslav Pouzar (49),
  • z Fakulty chemicko-technologickej Univerzity Pardubice.
  • Ako nám evolučné dedičstvo dávnych predkov pomáha vyhnúť sa jedovatým látkam? Prečo sa viac bojíme umelej chémie ako prírodných jedov? Čo s naším telom robia kombinácie rôznych umelých látok, ktoré do tela dostávame z ovzdušia, vody a potravín? A prečo nie je alkohol spolu s kofeínom dobrá kombinácia?
  • To všetko sa dozviete v rozhovore, ktorý priniesol magazín Téma. 

Polymérny fyzik a popularizátor vedy profesor Miroslav Raab v rozhovore pre týždenník TÉMA nedávno povedal, že slovo „chémia“ má v súčasnosti akúsi negatívnu pachuť: „Nechcem jesť potraviny, v ktorých je chémia!“... „Hlavne aby v tom nebola žiadna fuj chémia!“ Ako to vidíte vy?

Vnímanie chémie je skôr psychologický problém. Pomerne dobre sa tomu venuje švajčiarsky psychológ profesor Michael Siegrist. Zaoberá sa tým, čo nás v obchode ovplyvňuje, ako si vyberáme tovar, čo nakupujeme, čomu sa vyhýbame. A rieši aj to, ako vyhodnocujeme riziká chemických látok.

 

K čomu dospel?

Že jeden z podstatných prvkov je miera neistoty. V škole získame dojem, že chémia je ťažká, počas štúdia sa jej veľa žiakov snaží vyhýbať. Lenže potom nastáva problém: sme si vedomí toho, že o nej vlastne nič nevieme, v priebehu života sa však musíme vo vzťahu k chemickým látkam nejako rozhodovať. A ak máme veľkú mieru neznámeho, viac sa bojíme. A rolu hrajú aj niektoré evolučne dané princípy správania.

image

Aké konkrétne?

Najmä behaviorálny imunitný systém. Ide o evolúciou zakódovaný súbor inštinktov, ktoré nám s minimálnym výdavkom energie umožňujú vyhnúť sa smrteľne nebezpečným patogénom či jedovatým látkam. Jedným z najdôležitejších prvkov tohto systému je pocit zhnusenia. Ten v nás vyvolávajú napríklad pachy spojené s rozkladom, a teda s možnou prítomnosťou nebezpečných baktérií, rovnaké je to s hmatovým vnemom slizkosti či mazľavosti. Deti zase nemajú rady horkú chuť, ktorá je charakteristická pre mnoho jedovatých rastlinných alkaloidov a podobne. Tieto pradávne inštinkty sú v nás uložené tak hlboko, že sa dokonca postupom času stali súčasťou nášho morálneho kódexu.

Ako?

Všetko morálne správne je nazývané čistým. Všetko, čo túto ideálnu čistotu narúša, je zlé. Vo všeobecnej predstave je teda na jednej strane morálne správna, čistá Matka príroda a na strane druhej morálne pochybná, „hriešnymi“ ľuďmi spôsobená chemická kontaminácia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Rozhovor s jedným z najuznávanejších expertov na výživu: Chaos je vyvolaný odtrhnutím vedy od praxe 02 - Modified: 2023-06-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Lekár Filip Málek: Sme na prahu epidémie srdcového zlyhania 03 - Modified: 2023-07-07 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zázračná čistička tela: Slovensko má najvyššiu úmrtnosť na cirhózu pečene na svete, hovorí odborník
01 - Modified: 2024-05-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Zhoršil sa vám náhle sluch? Upaľujte k lekárovi, väčšina problémov sa dá riešiť, keď sa začne včas 02 - Modified: 2024-05-15 13:12:54 - Feat.: - Title: Až 4 milióny Slovákov užívajú výživové doplnky, podľa odborníka by nemali nahrádzať pestrú stravu 03 - Modified: 2024-05-14 13:27:11 - Feat.: - Title: Vedci odhalili optimálny denný pomer sedenia, státia, spánku a pohybu 04 - Modified: 2024-05-14 13:43:10 - Feat.: - Title: Poslanec Hlasu pre HN: Národniarom pri umeleckom fonde nerozumiem. Obávam sa toho, s čím prídu ďalej 05 - Modified: 2024-05-11 08:29:39 - Feat.: - Title: Trpíte závratmi? Prezradíme vám, ako sa môžete zbaviť točenia hlavy
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
16. máj 2024 16:55