StoryEditor

Najväčšej utečeneckej kríze na svete nečelí EÚ či Turecko, ale africká Uganda

23.06.2017, 07:00
V roku 2015 sa do Európskej únie dostalo podľa Eurostatu približne 1,3 milióna migrantov. Približne toľko isto sa ich dnes nachádza aj vo východoafrickej krajine pri Viktóriinom jazere - v Ugande. Európska únia jej prisľúbila pomoc.

Európska komisia včera v tlačovej správe uviedla, že Európska únia vyčlení 85 miliónov eur pre Ugandu, ktorá čelí nebývalému počtu prichádzajúcich utečencov zo susedného Južného Sudánu.

Podľa správy Európskej komisie Uganda v súčasnosti čelí najrýchlejšie rastúcej utečeneckej kríze na svete. V krajine sa dnes nachádza viac ako 1,27 milióna utečencov a žiadateľov o azyl, z nich väčšinu tvoria ľudia, ktorí utiekli zo susedného Južného Sudánu. Počet ľudí bez domova v tejto tropickej krajine pritom každým dňom narastá.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis počas návštevy krajiny uviedol, že snahou EÚ je pomôcť Ugande riešiť túto bezprecedentnú situáciu a zároveň podporiť najzraniteľnejšie kategórie ľudí spomedzi utečencov.

"Žiadna krajina sa s takým vysokým počtom utečencov nemôže vyrovnať osamote," skonštatoval eurokomisár.  A to aj napriek tomu, že je Uganda známa svojim proaktívnym a otvoreným prístupom k riešeniu situácie utečencov, keď ani v takejto zložitej situácii neuzatvára pred ľuďmi svoje hranice a tým, ktorí sa v krajine usadia, napríklad umožňuje legálne pracovať, usadiť sa v mestách, či farmárčiť na vidieku.

Väčšia časť z vyčlenenej sumy - 65 miliónov - je podľa správy Komisie určená na riešenie najakútnejších humanitárnych potrieb - a teda na humanitárnu pomoc. Na distribúciu jedla, ochranu, prístrešky, zabezpečenie vody a základnú hygienickú infraštruktúru či vzdelávanie.

Zvyšných 20 miliónov Komisia vyčlenila na dlhodobejšiu rozvojovú spoluprácu realizovanú z prostriedkov Núdzového trustového fondu pre Afriku, ktorý EÚ spustila len v roku 2015 ako reakciu na zvyšujúcu sa migráciu z afrického kontinentu. Tieto zdroje by mali byť použité na podporu socioekonomického rozvoja severnej časti krajiny, ktorá je príchodu utečencov najviac vystavená. Cieľom je v ešte vyššej miere zaistiť integráciu utečencov do miestnej ekonomiky.

Utečenci z Južného Sudánu hľadajú útočisko pred násilím, ktoré sprevádza tamojší občiansky konflikt. Momentálne sa ich v Ugande nachádza viac než 950-tisíc. Ďalších viac než 220-tisíc utečencov pochádza z Konga, 37-tisíc z Burundy a ďalšie tisíce z okolitých krajín v regióne.

www.ontheworldmap.com

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2024-04-29 08:12:42 - Feat.: - Title: Rada Európy aj OSN kritizujú plány Británie na deportácie do Rwandy 02 - Modified: 2024-04-29 08:00:28 - Feat.: - Title: V Keni vlani polícia mimosúdne zabila 118 ľudí, tvrdia aktivisti 03 - Modified: 2024-04-29 08:02:18 - Feat.: - Title: Zdravotná klaunka: V prestrojení sa cítim slobodná, vraciam sa do detstva a môžem byť kýmkoľvek 04 - Modified: 2024-04-25 20:36:34 - Feat.: - Title: Americká armáda začala pri Gaze stavať mólo pre dodávky humanitárnej pomoci. Terajší koridor kontroluje Izrael 05 - Modified: 2024-04-23 20:02:39 - Feat.: - Title: Spojené štáty chcú vidieť skutočný pokrok pred obnovením financovania pomoci palestínskym utečencom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. máj 2024 23:10