Ako si užiť pandemické leto? Skúste výstup na Gerlach

Ako si užiť pandemické leto? Skúste výstup na Gerlach

Vyššie ako na Gerlach to už nejde. Prísny Gerlachovský štít strážia skúsení horskí vodcovia, ktorí vám s jeho zdolaním pomôžu. Títo chlapi sa v horách len tak ľahko nestratia.

S horským vodcom Antonom Suchým sme vyrazili zo Sliezskeho domu ešte pred svitaním. Na červenej značke Tatranskej magistrály sme boli v to ráno asi prví. Včasný nástup na túru je dôležitý pre rýchle premeny letného počasia. Po deviatej hodine sa totiž často začínajú tvoriť mraky a okolo poludnia môžu prísť prvé búrky. Počas nich nechcete byť na vrchole.

Vo výške 2 654,4 metra nad morom je do skaly vrazený legendárny mosadzný kríž s modrým kameňom uprostred. Skala je najvyššie položenou skalou nielen našich Tatier a Slovenska, ale zároveň aj celého karpatského oblúka. Karpaty sa rozprestierajú na území ôsmich krajín a sú druhým plošne najrozsiahlejším pohorím Európy.

Na najvyšší bod vedie niekoľko ciest. Žiadna z nich nie je značená ani zaistená tak, aby ich mohli zdolávať bežní turisti. Na Gerlachu treba počítať s pohybom v strmom a neprehľadnom skalnatom teréne, padajúcimi balvanmi a klzkými snehovými poliami. Základnou výbavou v každom ročnom období preto musí byť prilba, lano, sedák, mačky a cepín – toto všetko pre návštevníkov zabezpečí ich horský vodca.

V dnešnej reportáži vám priblížime, ako sme na Gerlachovský štít vystúpili s jedným z nich.

Najčítanejšie témy