Najväčší bankrot v dejinách USA desí Slovensko. Čaká nás detroitský alebo belgický scenár?

Najväčší bankrot v dejinách USA desí Slovensko. Čaká nás detroitský alebo belgický scenár?

Zámorský Detroit sprevádza najväčší krach v dejinách USA. Naplní sa jeho osud aj v prípade krajiny v srdci Európy?

Keď Henry Ford predstavuje svetu svoj revolučný vynález v podobe pásovej linky, v krajine neobmedzených možností sa aj bežným smrteľníkom začínajú plniť sny. Ako inak, tie americké.

Na cesty vychádza ľudový Ford model T, ktorého sa do roku 1927 predá neuveriteľných 15 miliónov kusov. Michiganské mesto Detroit sa stáva srdcom automobilového priemyslu. Podmaňujú si ho hneď ho tri giganty – Chrysler, General Motors a, pravdaže, Ford Motor Company.

Detroit dostáva prezývku Motortown a expanduje. V časoch najväčšieho rozmachu v ňom nachádzajú domov takmer dva milióny Američanov i prisťahovalcov. Zlatá horúčka zasahuje 300-tisíc robotníkov makajúcich vo fabrikách za nadpriemerné mzdy. Aj tí si môžu dovoliť byť hrdými majiteľmi cestných krížnikov. V roku 2013 je však už všetko úplne naopak. Motortown sa postupne mení na mesto duchov. A zámorská veľmoc si zapisuje najväčší bankrot v dejinách krajiny.

Keď v roku 1991 slovenská vláda podpisuje s Bratislavskými automobilovými závodmi a koncernom Volkswagen dohodu o vytvorení novej spoločnosti, nikto netuší, kam to až povedie. Uplynie ani nie rok a bránu závodu opúšťa prvé vozidlo nemeckej výroby.

A štát sa stáva magnetom pre automobilky. Dnes už aj malé dieťa vie, že je svetovou veľmocou v počte vyrobených áut na jedného obyvateľa. Vlani slovenské fabriky vyprodukovali 1,2 percenta všetkých vyrobených vozidiel na svete.

Krajina pod Tatrami dostáva takisto svoju prezývku zhodnú s menom amerického mesta. Pandémia nás strháva na ekonomický chvost starého kontinentu a kuvičie hlasy znovu naberajú na sile: staneme sa Detroitom Európy!

Môže byť príbeh dvoch takých rozličných lokalít, vzdialených od seba tisícky kilometrov, totožný? Ten najchmúrnejší scenár na slovenskú nôtu si neradno ani len domýšľať.

Najväčší bankrot v dejinách USA desí Slovensko. Čaká nás detroitský alebo belgický scenár?

Najčítanejšie témy