5. Pohostinnosť je klišé, tú chcú všetci

Snímka: Peter Mayer

S aktuálnym hotelierom roka a viceprezidentom Zväzu cestovného ruchu zároveň sme debatovali v tesnej blízkosti brala Trenčianskeho hradu. Práve tu sa totiž nachádza hotel, ktorý len nedávno získal svetového Oscara vo svojej brandži.

Cestovný ruch na Slovensku láme rekord za rekordom. Je predpoklad, že bude tento trend pokračovať?
Čísla horšie nebudú, ale rast sa časom zastaví. Pretože už nemáme kam ísť hore. Zároveň som presvedčený, že v súčasnosti sme dosiahli strop v počte ubytovacích kapacít. Nie je priestor, hádam s výnimkou Tatier.

Čo sa skrýva za priaznivými číslami?
Okrem aktivít bývalej Slovenskej agentúry pre cestovný ruch či ministerstva dopravy, respektíve zlepšením kvality služieb, tým primárnym faktorom je bezpečnostná situácia vo svete. Dovolenkári majú strach lietať do tradičných destinácií ako Turecko, Egypt, Tunisko. Podľa mňa časom príde k utlmeniu teroristických hrozieb a ľudia znovu začnú cestovať. Slovensko sa medzitým nestalo atraktívnejšou destináciou, ani tu nepribudlo nič výrazné z hľadiska turizmu a významu z globálneho hľadiska.

Nárast turizmu Slovákov na Slovensku je však evidentný.
Tento fenomén sa spája so zdravím a wellnessom. Našinci boli nútení cestovať do Maďarska alebo Rakúska, no ich myslenie sa zmenilo. Už aj u nás existuje množstvo zariadení na dostatočnej úrovni. Vyrovnali sme sa zahraničiu. Sme cenovo dostupnejší, čo sa týka stravovania. Svoju úlohu zohráva aj jazyková bariéra, ktorá je stále dosť citeľná najmä u staršej generácie.

Má však náš dôchodca dostatočné prostriedky na podobné aktivity?
Senior je zákazník budúcnosti. Už nie je tou osobou, ktorá trávi čas na svojej záhradke. Po otvorení hraníc si pamätáme zájazdy nemeckých dôchodcov. A už máme kvantum takých aj na Slovensku. Sú solventní. Buď oni sami alebo ich deti, ktoré ich pošlú do kúpeľov alebo na poznávací pobyt.

Neskrývajú sa za zvýšeným záujmom Slovákov o domovinu ich plnšie peňaženky?
Netvrdi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy