3. Tatry: Poliaci sú lepšími biznismenmi

Snímka: TASR

Jedno pohorie, dve krajiny, dva rozdielne prístupy. Aj tak sa dá opísať situácia vo Vysokých Tatrách. Výnimku pritom netvorí iba turistický ruch. Kým tá istá cesta sa na slovenskej strane smie v zime posypávať iba štrkom, na poľskej je dovolený chemický posyp.

Preto sa bežne stáva, že tatranské cesty v zimných mesiacoch sú na Slovensku plné kaše a snehu, ale od hranice v smere na Jurgów alebo za Lysou Poľanou je cesta čistá a suchá. Napriek tomu, že v Poľsku leží iba štvrtina celkovej plochy najmenších veľhôr sveta, Poliaci ich využívajú neporovnateľne lepšie ako Slováci. „Či je to vlastnou šikovnosťou alebo vrodeným obchodným duchom? Ťažko povedať, sme Gorali a handlovanie máme v krvi,“ smeje sa Maciej Wichrowski, ktorý podniká v autodoprave. Za 80 zlotých, teda zhruba 19 eur, vozí mikrobusom k Morskému oku turistov zo Zakopaného. Biznisu miestnych podnikateľov však výrazne napomáha skutočnosť, že Poliakov je zhruba sedemkrát viac ako Slovákov a koncentrujú sa na nepomerne menšej časti Tatier. Preto sa veľmi ľahko stane, že v dopravnej zápche od Krakova smerom na Tatry strávia v aute aj niekoľko hodín.

Poliaci si vystačia sami

Poľské Tatry totiž pre domácich predstavujú top destináciu pre horskú turistiku. Na Slovensko síce chodia, ale väčšinou iba na jednodňové výlety. Vlani Tatry v Poľsku navštívilo podľa štatistík Poľského národného parku viac ako 3,5 milióna turistov. Poliaci najradšej trávia dovolenku vo Vysokých Tatrách v letných mesiacoch. Počas júla a augusta zvyčajne navštívi poľskú časť hôr približne 1,5 milióna turistov. Č

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy