2. Slovensko teraz nie je krajinou pre ľudí

Snímka: Peter Mayer

So Slovenskom to pôjde dolu kopcom, ak ľudia budú stále odchádzať do zahraničia, varovne dvíha prst Peter Kremský. Situácia je podľa neho alarmujúca.

Nič nové pod slnkom – emigrácia Slovákov do zahraničia je problém. Ale do akej miery?

Myslím, že do veľkej. Štatistiky zo zdravotných poisťovní dokazujú, že odchádza v priemere tretina každého populačného ročníka. Navyše, tento problém sa bude posilňovať s poklesom demografickej krivky. K tomu ešte treba prirátať, že neodchádzajú tí, ktorí sa doma neuplatnia, ale elita. Zo Slovenska sa stráca kvalita, čelíme ohrozeniu demografickej rovnováhy a s tým súvisiacimi veľmi vážnymi finančnými a sociálnymi ťažkosťami v budúcnosti.

K akým zvratom, odhliadnuc od úbytku ekonomicky činného obyvateľstva, môže prísť?

Krajina sa výrazne preorientuje na potreby starých ľudí. Do takých lokalít nechcú vstupovať inovatívne firmy, pretože seniori majú záujem o udržanie bezpečného stavu. Nekúpia si najnovšiu značku auta ani najmodernejší smartfón. Ak sa táto krajina nespamätá a nezačne pracovať na udržaní najkvalitnejších ľudí, v dlhodobom výhľade jej hrozí zánik. V histórii nič nové a je naivitou si namýšľať, že sa niečo podobné nikdy nemôže stať.

Trúfali by ste si odhadnúť čas do realizácie takéhoto katastrofického scenára?

Nie. Ja sa toho určite nedožijem.

Niektorí odborníci bagatelizujú emigráciu z hľadiska dosahu na ekonomiku štátu. Váš názor?

Ak sa odsťahuje desať percent ľudí, nemôže to mať predsa na ňu nulový efekt. Jednou vecou je však globálny pohľad a druhou mikropohľad na ekonomicky zaostávajúce regióny. Na juhu a východe krajiny nájdete lokality, kde už takmer nejestvuje produktívne obyvateľstvo. Sú dediny, kde žijú len starí

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy