1. Na Slovensko ju zvábili až z Nového Zélandu

Snímka: Pavol Funtál

Divokú prírodu a oceán vymenila za bratislavskú realitu. Slovenský lov na mozgy bol v jej prípade úspešný. Špičková vedkyňa zanechala na Novom Zélande špičkové laboratórium. Po návrate do vlasti sa musela uspokojiť s málo výkonným počítačom, zdedenom po kolegyni odchádzajúcej na materskú dovolenku.

Vábničkou sa stala výzva ministerstva školstva v rámci programu „Návrat domov“, v ktorej koncom roku 2015 ponúklo sedem pracovných pozícií pre expertov etablovaných v zahraničí. Podarilo sa mu „skoliť“ jediného.

„Vedela som, že idem do horších podmienok, ale tá adaptácia a ťažkosti ma veľmi stresovali,“ otvorene priznáva univerzitná profesorka Ľubica Beňušková. Z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského odišla pred trinástimi rokmi. Jej prah opätovne prekročila vo februári minulého roka.

Obohatená o skúsenosti z technickej univerzity v novozélandskom meste Auckland, kde pôsobila päť rokov. Nasledovalo ďalších osem na prestížnej University Otago v Dunedine, zaradenej do dvojstovky najlepších svetových univerzít. Získať miesto na škole nebola prechádzka ružovým sadom, výb

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy