4. Ako čeliť úniku mozgov so vztýčenou hlavou

Snímka: Reuters

Neboja sa vyjsť do ulíc protestovať proti korupcii, ale ani vypýtať si u šéfa vyšší plat. Na svoju domovinu sa pozerajú kriticky a ak v zahraničí ešte neskúsili pracovať či študovať, minimálne o tom uvažujú.

Generácia mladých ľudí do tridsať rokov s marketingovým názvom mileniáli. Práve oni tvoria podstatnú časť tých, ktorí odchádzajú zo Slovenska preč.
 
Brain drain
Inštitút finančnej politiky sa začiatkom tohto roka pozrel na údaje o počte zdravotných poistení na Slovensku. Zdravotné poistenie funguje ako pomerne spoľahlivý ukazovateľ prítomnosti občana v štáte. Na rozdiel od trvalého pobytu pri ňom majú ľudia finančnú motiváciu nahlasovať zmeny. Kvôli odvodom informujú štát o tom, že odchádzajú, aj o tom že sa už vrátili.

IFP tak zistilo, že krajina čelí významnému úniku mozgov. Za pätnásť rokov nám klesol počet obyvateľov o päť percent, čo predstavuje tristotisíc ľudí. V tomto počte by obsadili skoro celé mesto Košice. Situácia sa každým rokom ešte zhoršuje.

Vyhliadky nie sú dobré, ani keď si k poklesu pracovnej sily prirátame demografiu. Eurostat nám prognózuje najrýchlejšie starnutie obyvateľstva v EÚ. Znamená to, že kým dnes na sto Slovákov v aktívnom veku pripadá 19 ľudí vo veku 65 a viac, v roku 2040 ich bude už 40.

To je ale ešte stále optimistický scenár, ktorý predpokladá pozitívne migračné sadlo. Teda viac tých, čo prídu, ako takých, čo vezmú nohy na plecia.
Ak sa naplní negatívnejší vývoj, ktorý opi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy