5. Už sú za vodou. Za riekou Moravou

Snímka: Peter Mayer

Ktoré je najväčšie slovenské mesto v Čechách? No predsa Brno! Síce otrepaný vtip, no stále aktuálny. Vysokoškolské lavice u našich západných susedov derie viac ako 34-tisíc Slovákov a na najvyššej priečke popularity stále tróni moravská metropola. Vrátiť sa domov im nie je veľmi pochuti.

V istom brneskom lokáli v blízkosti centra mesta, návštevník mnohokrát stôl nahmatá, než zbadá. Dymová clona zabraňuje výhľadu a vrstvy nikotínu by sa dali zoškrabovať z okenných tabúľ i krytov lámp. Obsluha rýchlosťou starej korytnačky zaručuje, že sa skôr dočkáte dátumu prestupného roka než svojej kávy. Tu sa michelinské hviezdy neudeľujú ani omylom. Napriek tomu tento podnik majú radi nielen slovenskí študenti. Dá sa tu za malý peniaz presedieť hodiny nad skriptami. Nečudo, že všetci unisono tvrdia, že v Brne stačí na vyštudovanie tenšia peňaženka než u nás.

V obľúbenej kaviarni sa schádzame s Klaudiou Bónovou. Prehrýza sa štvrtým ročníkom Veterinárnej a farmaceutickej univerzity a hoci netuší, kam ju zavedú ďalšie kroky, v jednom má jasno – smer domov to nebude. „Vždy som chcela odísť. Som z malého mestečka, z Handlovej. Nuž a keďže neovládam reči, tak voľba bola jasná,“ hovorí Klaudia s moravským akcentom.

Pôvodne zvažovala veterinu v Košiciach alebo Bratislave, no podľa nej hodne prevážila úroveň školy. „V Čechách kladú väčší dôraz na ochranu zvierat, ľudia sa tu viac zaujímajú aj o ich práva.“

Klaudia je z istého uhla pohľadu výnimkou. Nielen tým, že ako jediná spomedzi všetkých Slovákov, s ktorými sme mali možnosť zoznámiť sa, podchvíľou „mluví“, ale svoje živobytie si plne hradí zo svojho vrecka. Má len mamu a tá jej prispievať nemôže. Preto už od svojho odchodu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy