6. Psychicky chorí páchatelia sa dostanú do ústavu. Možno

Projekt detenčného ústavu vstáva po takmer desiatich rokoch znovu z popola, ktorý si Slovensko môže sypať na hlavu v hojne miere. Doposiaľ nemá zariadenie pre duševne chorých ľudí odsúdených za trestné činy. Malo by vyrásť v priebehu troch rokov.

Plánujú ho vybudovať na „zelenej lúke“ pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach na južnom Slovensku. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou zhodli v tom, že ide o prioritu. „Verím, že v prvom kvartáli predložíme návrh vláde a do konca roka sa rozbehnú procesy. Máme vybranú lokalitu aj odhad rozpočtu a predovšetkým máme na to peniaze na budúci rok,“ vyjadril sa Drucker pre médiá v závere minulého roka. Ministerka Žitňanská si takisto pochvaľovala, že „po desiatich rokoch, keď sme sa na Slovensku nedopracovali ani k jednému detenčnému centru, budem rada, ak táto vláda dokáže vybudovať aspoň jedno“. S dodatkom, že čím rýchlejšie sa tak udeje, tým lepšie.

Ústav je určený pre páchateľov obzvlášť závažných trestných činov. Majú sa v ňom ocitnúť duševne chorí ľudia, ktorí by na slobode mohli znamenať hrozbu pre celú spoločnosť. Liečebňa s osobitným režimom pod dohľadom príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) má izolovať pacientov so súdne nariadenou ochrannou liečbou. Momentálne aktualizovaný plán výstavby zariadenia sa dostal do pripomienkového konania a ak prejde schválením vládou, verejné obstarávanie by sa mohlo začať v druhej polovici tohto roka.

Čakanie na tragédiu

„Odhadovaný termín začatia fungovania ústavu je stanovený na rok 2021, prípadne na rok 2010. Výstavba aj s prípravnými procesmi, projektovou dokumentáciou, vyvolanými investíciami a technickým zabezpečením predstavuje 15,5 milióna eur,“ uviedla pre HN hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy