6. Psychicky chorí páchatelia sa dostanú do ústavu. Možno

Projekt detenčného ústavu vstáva po takmer desiatich rokoch znovu z popola, ktorý si Slovensko môže sypať na hlavu v hojne miere. Doposiaľ nemá zariadenie pre duševne chorých ľudí odsúdených za trestné činy. Malo by vyrásť v priebehu troch rokov.

Plánujú ho vybudovať na „zelenej lúke“ pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach na južnom Slovensku. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou zhodli v tom, že ide o prioritu. „Verím, že v prvom kvartáli predložíme návrh vláde a do konca roka sa rozbehnú procesy. Máme vybranú lokalitu aj odhad rozpočtu a predovšetkým máme na to peniaze na budúci rok,“ vyjadril sa Drucker pre médiá v závere minulého roka. Ministerka Žitňanská si takisto pochvaľovala, že „po desiatich rokoch, keď sme sa na Slovensku nedopracovali ani k jednému detenčnému centru, budem rada, ak táto vláda dokáže vybudovať aspoň jedno“. S dodatkom, že čím rýchlejšie sa tak udeje, tým lepšie.

Ústav je určený pre páchateľov obzvlášť závažných trestných činov. Majú sa v ňom ocitnúť duševne chorí ľudia, ktorí by na slobode mohli znamenať hrozbu pre celú spoločnosť. Liečebňa s osobitným režimom pod dohľadom príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) má izolovať pacientov so súdne nariadenou ochrannou liečbou. Momentálne aktualizovaný plán výstavby zariadenia sa dostal do pripomienkového konania a ak prejde schválením vládou, verejné obstarávanie by sa mohlo začať v druhej polovici tohto roka.

Čakanie na tragédiu

„Odhadovaný termín začatia fungovania ústavu je stanovený na rok 2021, prípadne na rok 2010. Výstavba aj s prípravnými procesmi, projektovou dokumentáciou, vyvolanými investíciami a technickým zabezpečením predstavuje 15,5 milióna eur,“ uviedla pre HN hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy