1. Aj schizofrenikom môžu rásť krídla

V malej kuchynke rozvoniavajú cestoviny. „Sami sme si navarili. Nedáte si?“ ponúkajú nás s nefalšovanou ochotou. Navariť taký ľahký obed je pre normálneho človeka rutinná záležitosť. Pre ťažko psychicky chorého umenie. Preto tá radosť. Nachádzame sa v rehabilitačnom centre občianskeho združenia Krídla.

Keď sa klienti tohto zariadenia dozvedeli, že ich navštívia novinári a dokonca ich budú fotografovať, väčšina z nich vzala nohy na plecia. Priestory Evanjelického domu na bratislavských Palisádach sú pre nich bezpečným útočiskom a istotou, ktorú si nechcú narušovať.


Našich zopár pokusov o rozhovor sa končí neúspechom. „Prosím vás, mňa nechajte na pokoji. Ja som veľmi chorá,“ požiada nás potichu postaršia pani a ďalej si paličkuje akýsi textilný vzor.

Zato 50-ročný Juraj, hneď ako vojde do dverí a zbadá nás, niekoľkokrát za sebou zopakuje: „Ďakujem, ďakujem vám za interview.“ Ukáže prstom na obrazy porozvešané po stenách a spustí: „Takýmto štýlom aj môj brat maľuje. Pozerám televízor a je mi dobre. Aj zajtra mi bude dobre. Budem spievať Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Mám aj ďalšieho brata. Ďakujem za interview.“ Spŕška nesúvislých viet sa skončila.


Šéfka združenia Katarína Minichová nám vysvetľuje: „Juraj u nás urobil veľké pokroky. Keď k nám prišiel, býval veľmi namosúrený a takmer vôbec nekomunikoval. Ale aj jeho rodina mu veľmi pomáha.“ Slovko Krídla skrýva označenie pre spoločnosť príbuzných, priateľov a ľudí so psychickými poruchami. V tomto prípade ide väčšinou o schizofrenikov.

V

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy