1. Miesto, kde si aj kravy pospevujú Hare Krišna

Obec Abranovce
Snímka: HN/Ján Karásek

V maštali pokojne prežúvajú kravy. Ešte aj v tomto príbytku, v tesnom susedstve chrámu, im z reproduktorov od rána do večera dokola vyhráva maha mantra – Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna, Krišna... Nedokážeme z ich očí vyčítať blaženosť. Netvária sa tak. Hlavné miesto vyznávačov boha Krišnu, východné Slovensko, obec Abranovce. Hľadáme šťastných ľudí.

Treba dodržiavať štyri regulácie: Žiadne mäso, žiaden alkohol, cigarety či návykové látky, medzi ktoré treba priradiť aj kávu a čaj. Žiaden hazard, a to nielen v klasickej predstave stávkovania, ale i hazardovania so svojím životom či prírodou. Pre milovníkov pozemských rozkoší ten štvrtý je asi najmenej predstaviteľný – zákaz sexuálneho styku mimo manželstva. Povoľuje sa len v prípade splodenia potomstva.
Piata zásada spočíva v jednoduchých šestnástich slovách: Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare, Hare Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare. Jedno kolo však treba zopakovať šestnásťkrát. Ako počítadlo slúži ruženec. A toto kolo treba odrapkať stoosemkrát denne! Spievajte Hare Krišna a buďte šťastní. Jednoduchý návod na život. V chráme ho počuť z každého rohu. Zdá sa vám to postavené na hlavu? Ale hádam každý z vás už zažil hlúčik ľudí oblečených v pestrofarebných háboch, ktorý vás svojou toxickou radosťou a nadšením dostal do nálady. Usmievali ste sa spolu s nimi, a to ste si ani nemuseli akurát kúpiť najnovší model SUV.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy