1. Bez práce nie sú krhly pre princa

Snímka: Pavol Funtál

Výrobné družstvo Kovotvar má rozbeh ako dobre namazaný stroj. Len nedávno odkúpilo strojový park od istej francúzskej firmy aj s jej miestom na trhu. Otvorili sa mu tak ďalšie brány prieniku na západ. Keď však prechádzame jeho výrobnými halami, niektoré z nich zívajú prázdnotou. Na stroje sadá prach. Bez pohybu stoja aj tie z Francúzska. Tie sa ešte len zapájajú.

Dôvod je prostý: Chýbajú ľudia. Aktuálne štatistiky síce vykazujú rekordné minimá nezamestnanosti (9,44 percenta k 31. augustu 2016), no i tak je na Slovensku bez práce takmer každý desiaty človek. Kovotvar v súčasnosti zamestnáva okolo 100 pracovníkov. Na roztočenie do želateľných obrátok by potreboval minimálne ďalších sto, v prevažnej miere nekvalifikovaných. Kde ich zobrať?
Nad tým si láme hlavu aj riaditeľka podniku Marcela Tokošová. Bez úspechu. S temperamentom jej vlastným bubnuje na poplach, vypisuje listy na kompetentné orgány, obracala sa aj na školy. Situáciu označuje jedným dodatkom, zato s tromi výkričníkmi: Niečo neskutočné!!!

„Mne stačí hocijaký operátor, ktorý dokáže prísť do práce každý deň, vie sa postaviť k stroju a pracovať osem hodín päť dní v týždni. Ale taký v regióne asi nie je. Alebo áno, keďže úrad práce eviduje množstvo nezamestnaných?“ zapochybuje šéfka fabriky. Osobitnou kategóriou „neexistujúcich“ pracovníkov sú špecialisti. V Kovotvare by ich potrebovali len zopár, dali by sa spočítať na prstoch oboch rúk – nástrojári, frézari, nastavovači

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy