Mladší sú teraz hlavnými kandidátmi na tvorbu mutácií, hovorí lekár. Prečo je pri covide dôležité pohlavie?

Snímka: MAFRA/Petr Kozlík

Počet prípadov ochorenia COVID-19 sa opäť začína zvyšovať. Odborníci hovoria o tom, že štartuje tretia vlna pandémie. Znamená to, že prognózy o pokojnej jeseni boli príliš optimistické alebo sa s takýmto vývojom rátalo?
Aspoň pokiaľ hovoríme o Českej republike, kde som viac zorientovaný, nárast zatiaľ nie je nijako výrazný. Zodpovedá aktuálnemu vývoju, keď dochádza sčasti k uvoľňovaniu opatrení a sčasti k tomu, že sa tieto opatrenia príliš starostlivo nedodržiavajú. Na druhej strane je zase pozitívne to, že vírus naráža na určitú bariéru, ktorá sa vytvorila vďaka očkovaniu. Práve vakcinácia v súčte s tým, koľko ľudí týmto ochorením prešlo, brzdí prienik vírusu do populácie.

Súhlasíte s tvrdením, že v tejto chvíli už prežívame tretiu vlnu pandémie?
Teraz je určite namieste veľmi zodpovedne a starostlivo sledovať epidemiologické dáta. Rozhodne nepatrím medzi tých, ktorí túto situáciu bagatelizujú, ale zatiaľ by som bol opatrný s vyhlasovaním nejakej tretej vlny. Myslím si, že to je ešte predčasné.

Treba sa však pripraviť na ďalší nárast prípadov či hospitalizácií?
Asi to najdôležitejšie z celého nášho epidemiologicky nepriaznivého obdobia trvajúceho viac ako rok je to, že sme si vedomí jednej kľúčovej veci – nárast počtu pacientov, samozrejme, nesie so sebou aj zvýšenie počtu tých, ktorí sú chorí do tej miery, že si vyžadujú lekársku opateru, hospitalizáciu a prípadne intenzívnu starostlivosť. V porovnaní so situáciou z minuloročnej jesene sme však presvedčení o tom, že sa do istej miery nachádzame v optimistickejšej situácii. Opäť hovorím za Českú republiku – toto ochorenie sa šíri dominantne u mladších ročníkov, ktoré mávajú ľahší klinický priebeh.

Situácia z minuloročnej jesene nás teda nečaká?
Nárast hospitalizácií pravdepodobne nebude v podobnej proporcii, ako bol vlani na jeseň. Aspoň by nemal byť taký silný. Avšak najkritickejším momentom bude s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy