Americký generál pre HN: Neverím, že Taliban dodrží, čo sľúbil

Snímka: Reuters

Čo priniesol nedávny samit prezidentov Joea Bidena a Vladimira Putina?
Jedným z dôležitých aspektov súčasnej vlády Spojených štátov, no taktiež v širšom ponímaní americkej histórie, bolo pestovanie tradície vyvíjať snahu o dialóg s našimi oponentmi. Vždy sme viedli rozhovory so Sovietmi, a to aj počas tých najťažších období. Schopnosť komunikovať s Čínou nám začiatkom 70. rokov otvorila vzťahy s Mao Ce-tungom. Prezident Trump zase viedol dialóg s Kim Čong-unom. Preto si myslím, že bolo správne, keď chcel prezident Biden hovoriť s prezidentom Ruska.

Dotkli sa aj tematiky kybernetických útokov z Ruska. Ak neprestanú, hodlajú Spojené štáty reagovať tvrdšie?
Existuje celá škála pochopiteľných dôvodov, prečo by mali títo lídri viesť dialóg. Susedstvo Ruska so Severoatlantickou alianciou či s Európskou úniou, záležitosti spojené s porušovaním ľudských práv a jednou z kľúčových tém sú aj kybernetické útoky. Joe Biden už niekoľkokrát deklaroval, že tieto útoky musia prestať a aj teraz sa veľmi jasne vyjadril, že pokiaľ sa tak nestane, Spojené štáty budú nútené reagovať. To znamená reagovať silou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy