Prečo môžu čísla o očkovaní klamať?

Snímka: Reuters

Viac ako 21 percent. Toľko obyvateľov Zeme dostalo dosiaľ minimálne jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Celkovo sa do dnešného dňa podarilo globálne aplikovať vyše 2,5 miliardy dávok niektorej z očkovacích látok. Na prvý pohľad pomerne povzbudivé číslo. Najmä ak vezmeme do úvahy, že počet ľudí žijúcich na našej planéte sa podľa aktuálnych odhadov blíži k ôsmim miliardám. Už samotná výroba miliárd vakcín si totiž vyžaduje maximálny výkon laboratórií a fabrík farmaceutických spoločností.

Klamú štatistiky?
Spomínaná štatistika však môže klamať. Nezohľadňuje totiž realitu v jednotlivých regiónoch sveta. Kým Kanada už aspoň prvú dávku vpichla takmer dvom tretinám svojich obyvateľov a Európska únia niečo vyše 45 percentám, v Afrike – najchudobnejšom kontinente sveta – nedosahuje tento podiel ani 2,4 percenta.


Napríklad v Keni, ktorá patrí medzi ekonomicky najvyspelejšie krajiny čierneho kontinentu, sa oficiálne začalo očkovať v úvode marca tohto roka. Teda vyše dva mesiace po tom, ako sa koncom decembra spustila vakcinačná kampaň v Európskej únii vrátane Slovenska.


A ani táto úvod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy