3. Rozmary saša Becka

Snímka: HN/Peter Mayer

Nedá sa prehliadnuť ani z najfrekventovanejšej diaľnice Slovenska. Beckovský hrad sa týči na 60 metrov vysokom strmom brale. Pandemické časy jej, podobne ako ďalším, priniesli davy návštevníkov.

V upršaný májový deň sa do areálu, pravdaže, nehrnú, čo ťažko znáša hradná kasa. Deväťdesiat percent príjmov plynie zo vstupného. Ľudoprázdne nádvoria teda vyhovujú len redakčnému fotografovi.

 Napriek nepriazni počasia má riaditeľ Beckovského hradu Peter Pastier pádny dôvod na optimizmus. Informuje nás: „Po prvý raz sme získali peniaze z Nórskych fondov. Išli sme do toho bez nejakej predchádzajúcej skúsenosti. Obec síce podala žiadosť pred šiestimi rokmi, ale neuspela.“

 O granty sa usilovalo 66 subjektov z celého Slovenska, úspešných bol len tucet. Podmienky výzvy určovali vrchnú hranicu žiadanej čiastky jeden milión eur. V Beckove k nej takmer dosiahli a na účet im pritečie 890-tisíc eur. Zmluvu podpísali v decembri minulého roka a projekt musia ukončiť do apríla 2023.

 Klenotnica

 Na Nórske fondy si

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy