Šéf kyberbezpečnosti európskej divízie Huawei pre HN: Zmeny v IT počas pandémie zaskočili mnoho firiem

Snímka: HN/Pavol Funtál

Objavujú sa správy, že počas pandémie koronavírusu sa zvýšil počet kybernetických útokov, či už na štátne inštitúcie alebo na súkromné spoločnosti. Zareagovali na to firmy a posilnili svoju digitálnu bezpečnosť?
Firmy tvrdia, že COVID-19 urýchlil ich digitálne plány priemerne o šesť až sedem rokov. V tejto oblasti dokonca napredovali 25-krát rýchlejším tempom, než pôvodne plánovali. Nové kanály a spôsoby doručovania produktov či služieb nastavili v priebehu niekoľkých dní namiesto mesiacov. Zmeny pritom nikde neprišli rýchlejšie ako pri prechode na prácu na diaľku. Bohužiaľ, veľa z týchto zmien sa udialo skutočne zo dňa na deň. Pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, mnoho spoločností zostalo zaskočených.

Prekvapilo vás, že neboli lepšie pripravené?
Ak mám byť úprimný, nebolo to pre mňa žiadnym prekvapením. Je pomerne zriedkavé, aby firma bola už pri svojom vzniku plne zabezpečená pred kyberútokmi. Primárnym poslaním podniku je predovšetkým plniť želania zákazníkov a zarábať pritom peniaze. A ak sú príjmy spoločnosti zvlášť počas krízy ohrozené, výdavky na kybernetickú bezpečnosť zvyčajne prvoradé nie sú. Výsledkom tohto celého je fakt, že mnoho firiem vplávalo v otázke kyberbezpečnosti do oceánu zvaného internet ako kanoe, možno tak s novými pádlami. A toto dostatočne nezaistené kanoe naberá v oceáne vodu.

Zvýšila pandémia hrozby zo strany digitálnych útočníkov? Vymýšľajú nové spôsoby, ako nelegálne prísť k peniazom či citlivým dátam?
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia COVID-19 nepriniesol žiadne nové hrozby. Iba zvýšil počet príležitostí pre zločincov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy