1. Organizovaný zločin ohrozuje stabilitu štátu

Snímka: HN/Peter Mayer

 Európou občas prebehnú diskusie o vlastnej armáde. Nemala by mať Únia s polmiliardovým počtom obyvateľom svoje ozbrojené sily?

Otázka dlhodobej obrany je na stole od počiatkov vytvárania európskeho spoločenstva. Osobne som veľký zástanca európskej obrannej spolupráce a veľký pesimista európskej armády. NATO má len spoločné veliteľstvá, ale nie armádu. Tú si požičiava od členských štátov, aby dokázalo vygenerovať spoločnú operáciu. Únia má tiež päť veliteľstiev na menšie bojové operácie. Na tie masívne nemá kapacitu. Sú len rámcové, a teda nie sú plne obsadené, ide len o organizačné jadrá.

 Čo bráni reálnejším úvahám o európskej armáde?

Európske spoločenstvo nie je jednotný politický celok. Pri ozbrojených silách potrebujete mať vlastné politické vedenie a takisto civilnú kontrolu nad nimi. Základný problém spočíva v tom, komu by sa mali zodpovedať a aká by mala byť ich legitimita. Momentálne Únia nemá ani jednotnú zahraničnú politiku. Vstup armády do vojny by si vyžadoval najvyššiu mieru zhody všet

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy