Známy analytik vidí pri výbuchu v Česku veľa zvláštností: Nie je vierohodné, že za tým sú Čepiga a Miškin

Snímka: MAFRA/Petr Topič

Českom otriasla kauza účasti ruských špiónov na explóziách v muničných skladoch vo Vrběticiach z roku 2014. Zažili ste počas svojej spravodajskej kariéry niečo podobné, alebo je to výnimočná vec?
Ak je oficiálna verzia pravdivá, tak to je bezprecedentná vec. O tom niet najmenších pochybností. Zároveň treba zdôrazniť, že Vrbětice ako také nepredstavovali pre Rusko žiaden bezpečnostný problém. Vo vyšetrovacej verzii teda môže byť pravda v tom, že to nemalo vybuchnúť tu, ale niekde inde. Na druhej strane je úplne jedno, či bol úmysel iný, ako to nakoniec dopadlo. Výsledok je taký, aký je – dvaja mŕtvi a škody za miliardu českých korún, ktoré stála obnova a vyčistenie územia po explóziách. To je skutočne veľa peňazí. V každom prípade to bol akt na hranici nepriateľstva.

Prekvapilo vás na ňom niečo špeciálne?
Prekvapilo ma veľa vecí. Prvou je načasovanie jeho zverejnenia. Druhou je to, že sa v súvislosti s touto kauzou ukazuje, že o nej premiér Andrej Babiš aj minister vnútra a zahraničných vecí Jan Hamáček vedeli. A napriek tomu sa správali tak, akoby sa nič nedialo. Hamáček chcel letieť do Moskvy a vláda stále uvažovala, že pošle bezpečnostný dotazník spoločnosti Rosatom k jej účasti na tendri na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany. To mi pripadá veľmi zvláštne.

Vyvolalo ešte niečo vo vás prekvapenie?
Ďalšia zvláštna vec spočíva v dĺžke vyšetrovania. Predsa len, sedem rokov je čas, ktorý len ťažko môžem akceptovať. A keď sme v konzulárnych záznamoch hľadali fotky agentov Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina, ktorí u nás žiadali o vstupné víza, tak to predsa nemohlo trvať tri roky. Inými slovami – to obdobie je na môj vkus trochu pridlhé. No a vládni predstavitelia neboli schopní urobiť ani to, aby sa dohodli na jednotnom výklade toho, ako dlho o celej záležitosti vedia a čo okolo nej vlastne robili. Všetky tieto veci sú naozaj zvláštne. A rovnako zvláštna je ešte jedna vec.

Ktorá?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy