Princ Philip motivoval nás všetkých

Snímka: Reuters

Ste držiteľom Zlatej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, ktorú ste prevzali v 90. rokoch. Spomeniete si ešte na okolnosti tejto ceremónie?
Samozrejme, konala sa v Londýne priamo v Buckinghamskom paláci a bola naozaj nezabudnuteľná. Na ceremónii sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí. Celé to prebehlo pod záštitou princa Philipa a v jeho záhrade.

Akým dojmom na vás zapôsobil?
Ja som bol tínedžerom z bývalého komunistického Slovenska, ktorý dovtedy nič podobné nevidel. Takže bezpochyby tam zohralo úlohu určité oslnenie kráľovskou rodinou. Jeho prítomnosť aj fakt, že celú túto slávnosť podporil a osobne zaštítil vo mne zanechali veľký dojem. Všetci, čo sme tam boli, sme pocítili, že naša práca dostáva väčší zmysel. Už len preto, že princ Philip venuje svoj vzácny a obmedzený čas aj tomu, že takúto ceremóniu zorganizuje a osobne na nej zúčastní.Mali ste možnosť s ním prehodiť zopár slov?
Bohužiaľ, osobný rozhovor tam nebol. Predsa len, nemal šancu osobne odovzdať cenu všetkým 1 100 ľuďom.


Podobne ako sa Slovensku z rôznych protokolárnych dôvodov odovzdáva táto cena v prítomnosti prezidenta republiky, tak isto to fungovalo v Británii v prítomnosti princa Philipa. Boli tam ďalšie osobnosti verejného života, ktoré nám tieto ceny odovzádali. S niektorými študentmi, ktorí prejavili záujem a boli ochotní pretlačiť sa až k nemu, si však podal ruku a krátko sa s nimi porozprával. Práve to, že sa úplne bezprostredne bavil a takýmto spôsobom motivoval mladých ľudí, na nás malo obrovský vplyv a zanechalo veľký dojem.

Bola tam aj kráľovná Alžbeta II.?
To nie. Pamätám si však, že okrem princa Philipa tam boli aj ďalší členovia britskej kráľovskej rodiny.

Za čo ste túto cenu dostali?
Toto ocenenie v tej dobe na Slovensku vôbec neexistovalo. Ja som sa k nemu dostal tak, že v rámci Programu stredoškolských štipendií, ktorý vzedy zastrešovala Nadácia otvorenej spoločnosti, som mal možnosť ísť študovať na rok do Anglicka. Tento program na Slovensku ešte stále funguje. Aj vďaka nemu sa slovenské deti, ktoré by inak takúto príležitosť nemali, dostanú na strednú školu v niektorom anglickom meste. No a stala sa taká vec, že táto škola, na ktorú som sa dostal, ponúkala študentom možnosť dať väčší zmysel svojim mimoškolským aktivitám práve získaním tejto ceny.

Na aké aktivity ste sa zamerali?
V rámci tohto programu som sa v jednom zo svojich krúžkov venoval programovaniu, ako aj pomoci s organizáciou školských záležitostí a podporou iných študentov. Taktiež som sa zaoberal debatou ako kreatívnou aktivitou. A

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy