Ako Hongkong dostáva čínsku tvár

Snímka: TASR

„Cestou do hotela si dávaj pozor, v okolí sa opäť začali protesty. Môže to byť nebezpečné,“ upozorní ma môj známy Wang, 38-ročný majiteľ stánku s miestnou špecialitou – so zázvorovými žabími stehienkami. Je tropická noc, večeriam na typických hongkonských nočných streetfoodových trhoch. Píše sa november 2019 a Hongkončania už vyše pol roka protestujú proti stupňujúcej sa moci Číny a za zachovanie svojej demokracie a štýlu života.


Panoráma rozžiarených výškových budov sa odráža od hladiny Viktóriinho prístavu. Vertikálne mesto superlatívov s najväčším počtom mrakodrapov na svete, ktoré patrí medzi najhustejšie osídlené sídla s jednými z najvyšších príjmov na obyvateľa. Perla Orientu, ktorá sa dlhé desaťročia zaraďuje medzi najväčšie obchodné a finančné centrá sveta. Aj takéto prívlastky dostáva Hongkong vo svetových médiách. Môžete si tu dať drink v najvyššom bare na svete alebo sa navečerať v najlacnejších michelinovských reštauráciách za pár eur.


Prestíž Hongkongu však rokmi bledne. Ponára sa do tieňa sociálnych, ekonomických a politických konfliktov, ako aj nekončiacich sa protestov jeho obyvateľov proti stupňujúcej sa moci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy