2. Zlatí komunisti

Snímka: Photoport

Mlieko za dve koruny? Pivo za dve päťdesiat? Na liter bieleho moku stačilo našmátrať vo vrecku sedem centov, a keď človek prihodil ešte cent, v krčme mu natočili pol litra čapovaného moku. To boli časy! Mnohí pamätníci k tomuto povzdychu navyše pridajú hlášky o „zlatých komunistoch“.

Jednoduché prepočty eur na starú menu, no bez prihliadnutia k radu ďalších aspektov, sú však len riadnym pritiahnutím za vlasy. Pristúpiac na takúto hru, treba rátať na výplatnej páske so sumou 104,3 eura. Toľko – 3 142 Kčs – bol totiž priemerný zárobok v pamätnom roku pádu Berlínskeho múru.

Možno sa dajú bez úškrnu prižmúriť oči nad generáciou dôchodcov, smútiacou za onými zlatými časmi. Keď im ešte slúžili nohy a oni mohli bezstarostne naháňať devy po zelených lúkach. Hovorí sa tomu aj spomienkový optimizmus, ktorý milosrdným závojom zastiera nelichotivú realitu.

O to ťažšie sa dajú chápať pohnútky mladších vekových kategórií. Éru budovania svetlých zajtrajškov síce neokúsili na vlastnej koži, no o to horlivejšie dvíhajú plamenný meč ideí komunizmu.

Práve prebiehajúce sčítanie obyvateľstva nám poskytne presné údaje o tom, ko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy