1. Dve jablká sváru

Snímka: TASR – Jakub Kotian/Ilustračné foto

Tradičnou otázkou zostáva otázka vzťahu k náboženstvu. Nemala by transparentnejšie viac smerovať k viere než k cirkvi?

 Má svoju históriu a vychádza z predchádzajúcich období. Ak chceme zachovať istú kontinuitu a možnosť pozorovať dlhodobé trendy, musíme zachovať podobný charakter otázok ako v minulosti. Otázka o náboženskom vyznaní je postavená pomerne zoširoka. Respondent má možnosť vyjadriť svoj vzťah či príslušnosť k cirkvi, náboženskej spoločnosti alebo náboženstvu. Na základe platných zákonov sa od týchto údajov odvíja financovanie cirkví a náboženských spoločenstiev.

 Môžu odpovede priniesť istý zvrat vo vývoji?

 Aj mňa zaujíma, ako ich ovplyvní pandemická doba. Cirkvi sa ocitli v bezprecedentnej situácii. Pri absencii bohoslužbieb a ďalších aktivít nemajú veľký priestor, aby svojich členov priamo vyzývali na vyjadrenie svojho vzťahu pri sčítaní. Pre niektoré cirkvi môžu byť záverečné výsledky nepríjemným prekvapením. Zvlášť, keď zároveň prebieha antikampaň.

 Pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 napríklad v katolíckych kostoloch kňazi čítali Pastiersky list vyzývajúci deklarovať svoju vieru.

 Práve preto môžu cirkvi zostať nepríjemne prekvapené. Komunikačné kanály, ktoré mohli dosiaľ využívať, od

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy