Briti nám dali lekciu z očkovania

Britský premiér Boris Johnson
Snímka: Reuters

Vlani na jar sa zaradila medzi krajiny, ktoré prvá vlna pandémie zasiahla najtvrdšie. Zatiaľ čo iné štáty prijímali prísne lockdowny, jej premiér Boris Johnson rázne opatrenia spochybňoval, až sa napokon sám nakazil koronavírusom.


V súčasnosti je už Británia jedným z globálnych lídrov v protipandemickom boji. Hoci takzvaný britský variant koronavírusu patrí v Európe medzi najinfekčnejšie a najsmrteľnejšie, 67-miliónovému ostrovnému kráľovstvu sa dnes v porovnaní s ostatnými štátmi darí veľmi dobre – za uplynulú nedeľu mu pribudlo len 33 obetí, čo je zhruba polovica čiernych štatistík 12-násobne menšieho Slovenska. Ide o najnižšie číslo od októbra a zároveň obrovský prepad od januára či februára, keď počty úmrtí v Británii pravidelne prekračovali tisícku denne.


Iba málokto z Britov pochybuje, že je to najmä vďaka obrovskému nasadeniu vo vakcinácii. Len v poslednú sobotu zaočkovali rekordných takmer 850-tisíc ľudí. Prinajmenšom prvú dávku už dostalo viac ako 27,6 milióna obyvateľov, čo je vyše polovica celkovej dospelej populácie krajiny. „Je to obrovský národný úspech. Každý jeden zaočkovaný v boji proti COVID-19 sa počíta,“ vyhlásil premiér Johnson, ktorý si minulý týždeň v piatok nechal vpichnúť vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Podporil ju tým po nedávnych obvineniach, že látky v nej obsiahnuté spôsobujú krvné zrazeniny.


Prioritou je očkovanie
Prepuknutie pandémie považuje súčasná generácia Britov za najväčšiu mimoriadnu udalosť v oblasti verejného zdravia a zároveň za najvážnejšiu hrozbu, ktorej ich krajina čelila v mierovej histórii.


Situácia je podľa britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera o to vážnejšia, že ochore

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy