Poliaci postupne otvárajú krajinu

Snímka: Reuters

Diskotéky na uliciach, bujaré oslavy, výtržnosti alkoholom posilnených ľudí. Aj takéto zábery priniesli v polovici februára televízne stanice zo známeho poľského zimného strediska Zakopané.


Kým slovenská strana Tatier v dôsledku prísnych protipandemických reštrikcií naďalej spí, poľská časť najmenších veľhôr sveta ožila. Vláda u našich severných susedov totiž po poklese počtu nakazených aj obetí čiastočne uvoľnila tvrdé opatrenia. Opäť sa otvorili hotely a penzióny, čo tisícky Poliakov využili práve na návštevu Tatier.


Prečítajte si, akú stratégiu zvolili Poliaci pri očkovaní, prečo testujú menej než my aj či považujú Slovákov za hrozbu.


Otvorené kiná
Paradoxne, zatiaľ čo my máme výrazne prísnejšie obmedzenia, v Poľsku rastú počty obetí ochorenia COVID-19 pomalšie než u nás. A to neraz i v tvrdých číslach. Kým napríklad uplynulú sobotu na vyše päťmiliónovom Slovensku pribudlo 114 mŕtvych, v 38-miliónovom Poľsku to bolo o jedného človeka menej.
Aj to je dôvod, prečo naši severní susedia začínajú postupne uvoľňovať opatrenia a dokonca púšťať zahraničných návštevníkov na svoje územie. Prirodzene, pod podmienkou, že sa preukážu čerstvým negatívnym testom na koronavírus, prípadne dokladom, že absolvovali očkovanie oboma dávkami vakcíny schválenej Európskou liekovou agentúrou.


V Poľsku si tak na rozdiel od našej k

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy