Za odmietnutie vakcíny príde trest

Snímka: Reuters

„Nedáte si vpichnúť vakcínu? Nedostanete žiadne sociálne dávky. Práve naopak, hrozí vám pokuta.“ Takýmito tvrdými slovami motivuje zástupca jakartského guvernéra Ahmad Riza Patria obyvateľov indonézskej metropoly, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Ak tak neurobia, úrady ich môžu pokutovať až do výšky piatich miliónov rupií, čo je vyše 400 eur.

Publicistika

​Radikálny postup úradov nie je vo vyše 270-miliónovej ostrovnej krajine na juhovýchode Ázie ničím prekvapujúcim. „Od vypuknutia pandémie čelí Indonézia rovnakému neviditeľnému nepriateľovi ako ostatné štáty sveta. Čísla sú u nás stále alarmujúce. V uplynulých mesiacoch dosahovali prírastky počtu prípadov infekcie, ktoré si vyžadovali pobyt v nemocnici, až štyritisíc denne. Počty vyliečených teraz našťastie prevyšujú nové hospitalizácie,“ konštatuje pre HN Adiyatwidi Adiwoso Asmady, indonézska veľvyslankyňa na Slovensku.


Napriek tomu štatistiky stále nedávajú dôvod na úľavu. Na COVID-19 zomrelo v 34 provinciách krajiny už viac ako 34-tisíc ľudí. Celkový počet prípadov nákazy sa blíži k číslu 1,3 milióna.


Domorodci bez vírusu
Boj proti pandémii je v krajine tvorenej zhruba 17,5 tisíca ostrovmi veľmi špecifický. Obrovská rozloha Indonézie, ktorá má okolo 1,9 milióna štvorcových kilometrov, ako aj roztrúsenosť a izolovanosť ostrovov obvykle komplikujú centrálnej vláde starostlivosť o obyvate

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy