Veľký návrat k zelenej planéte Zem

Snímka: Reuters

Razantný nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý okamžite po minulotýždňovom príchode do Bieleho domu nariadil návrat Spojených štátov ku klimatickým záväzkom. Postupný ekologický prerod Číny, ktorá zavádza systémy emisných povoleniek. Stámiliardový balík EÚ na podporu zelenej ekonomiky, ktorý má starý kontinent vyviesť zo súčasnej koronakrízy ešte silnejší než predtým. Ale i prudký rast akcií top producenta elektromobilov Tesla, ktorý z jeho majiteľa Elona Muska spravil najbohatšieho muža sveta.


To všetko dáva tušiť, že globálna populácia práve štartuje svoju veľkú púť k zelenej planéte Zem. Prečítajte si, ktoré rozhodnutia môžu byť kľúčovými faktormi na tejto ceste.


1. Obracajú sa globálni lídri k ekológii?
USA i Čína ešte minulý rok patrili k hráčom, ktorí vyvolávali najväčšie starosti u ekologických aktivistov. Spojené štáty ich znepokojovali najmä politikou prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odstúpil od Parížskej klimatickej dohody, odvrátil sa od obnoviteľných zdrojov energie a stavil na výrazné rozšírenie ťažby i využívania fosílnych palív. Čína zase bola dlhodobým terčom kritiky za to, že si nerobila príliš ťažkú hlavu zo znečisťovania životného prostredia pri svojej masívnej priemyselnej výrobe. Dávalo jej to síce konkurenčnú výhodu pred ostatnými hráčmi na globálnom trhu, avšak za cenu obrovských emisií skleníkových plynov do ovzdušia.


Dnes obe najväčšie svetové ekonomiky dramaticky menia svoju rétoriku. Jedným z vôbec prvý

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy