Voľný pád prezidenta Trumpa

Snímka: Reuters

From zero to hero. Toto v Spojených štátoch obľúbené úslovie – v doslovnom preklade od nuly k hrdinovi – je symbolom splnenia amerického sna. Do bodky ho medzi inými naplnil nemecký imigrant Friedrich Trump, ktorý v 80. rokoch 19. storočia prišiel do Spojených štátov, aby sa z chudobného holiča vypracoval na úspešného podnikateľa. Rozbehol tu veľký biznis, zarobil prvé milióny dolárov a založil vplyvnú dynastiu Trumpovcov.


Dnes sa zdá, že jeho vnuk a odchádzajúci americký prezident Donald Trump naberá presne opačný kurz. Stal sa vôbec prvým šéfom Bieleho domu v histórii USA, ktorý hneď dvakrát čelil odvolávaniu. Na súdnej lavici by ho najradšej videli nielen konkurenční demokrati, ale aj čoraz viac členov jeho materskej Republikánskej strany. Chrbtom sa mu otáčajú dlhoroční obchodní partneri a mestá odstraňujú veľké nápisy s jeho menom z mrakodrapov, rezidenčných komplexov či zábavných zariadení.


Prečítajte si, akým problémom momentálne čelí 45. prezident USA, prečo sa stal jednou z najkontroverznejších postáv Spojených štátov aj ktoré firmy či mestá s ním ďalej odmietajú robiť biznis.


1. Ako Trump rozdelil Ameriku?
November 2016. Republikánsky kandidát Donald Trump, ktorému sa najmä ľavicové médiá vysmievajú a v prezidentských voľbách mu ned

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy