Imunológ Leksa pre HN: Očkovanie je absolútnou prioritou, pandémiu porazíme len vakcínou

Snímka: TASR

S novým koronavírusom bojujeme už takmer rok. V čom sa líši od ostatných vírusov?
Najväčšia zákernosť nového typu koronavírusu, teda SARS-CoV-2, spočíva v tom, že ho môžu dosť dlhý čas prenášať bezpríznakoví ľudia. Teda tí, ktorí sú už infikovaní a zároveň infekční, ale neprejavujú známky choroby. Tak ho môžu rozširovať medzi ostatných ľudí ešte skôr, než začnú javiť symptómy ochorenia. A to bez toho, aby si uvedomili, že sú chorí.


Prekvapilo vás to?
Áno, najviac ma asi prekvapila tá dlhá inkubačná doba, počas ktorej ľudia môžu byť vysoko infekční bez toho, aby boli klinicky chorí.


Koľko dní môže takýto stav trvať?
Priemere sa uvádza päť dní, ale môže to byť i dlhšie, aj viac ako desať dní. Navyše mnoho takýchto ľudí vôbec neochorie, zostanú asymptomatickí po celý čas. Jednoducho sa u nich počas pozitivity na koronavírus príznaky ochorenia vôbec neprejavia. Práve toto je najväčší rozdiel oproti predchádzajúcim koronavírusovým epidémiám.


Môžete o nich povedať niečo bližšie?
Prvá z nich – pandémia koronavírusu SARS-1 – vypukla v roku 2002. Keď sa objavil, mal oveľa väčšiu smrtnosť než súčasný SARS-CoV-2. Nešíril sa však tak rýchlo a v takej miere, pretože nakazení ľudia boli ťažko chorí. Podobne to bolo aj na Blízkom východe v prípade epidémie MERS, ku ktorej došlo o 10 rokov neskôr.


Očakávali ste na jar, že sa nový koronavírus podarí rýchlejšie poraziť?
Na túto tému som rozprával v rádiu ešte v januári minulého roka, keď sa to v Číne objavilo. Predpokladal som, že sa nám nákazu podarí eliminovať rovnako, ako sa to podarilo pri SARS-1 alebo pri MERS, pretože tieto vírusy sú do veľkej miery príbuzné. Aj patogenéza ochorenia je veľmi podobná. Očakával som, že so skúsenosťami, ktoré sme mali, dokážeme aj nový koronavírus relatívne rýchlo poraziť. Žiaľ, nestalo sa tak.


Kde vidíte príčiny?
Dôvodom sú rozdiely, ktoré som už spomenul. Opatrenia, ktoré sa hneď na začiatku zaviedli na letiskách či na hraniciach, príliš nepomohli, pretože ľudia, ktorí vôbec neboli chorí, mohli šíriť nákazu. Práve preto sa z toho stala pandémia.


Ako by sme situáciu vedeli na jar minulého roka lepšie riešiť s vedomosťami, ktoré máme dnes?
Pomohlo by vtedy, keby všetci ľudia, ktorí pricestovali z Číny, išl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy