Top favoriti na Nobelovku? Lídri USA

Snímka: TASR

„Donald Trump spravil pre nadviazanie mieru medzi národmi viac ako väčšina ostatných nominantov na Nobelovu cenu.“ Presne týmito slovami zdôvodňoval ešte v septembri minulého roka nórsky poslanec Christian Tybring-Gjedde svoje rozhodnutie navrhnúť dosluhujúceho šéfa Bieleho domu na prestížne ocenenie udeľované tým, ktorí sa najviac zaslúžili o mier na planéte.

Komentáre HN

​Politik nórskej pravicovej Pokrokovej strany tak urobil po tom, ako sa Trumpovi podarilo sprostredkovať po desaťročiach vzájomného nepriateľstva dohodu medzi dávnymi rivalmi – Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi. Bolo to pritom druhýkrát, keď sa Tybring-Gjedde pokúsil Trumpovi „vybaviť“ Nobelovu cenu za mier. Ešte v roku 2018 ho nominoval za zblíženie Západu so Severnou Kóreou po jeho samite s kontroverzným lídrom najuzavretejšej krajiny sveta Kim Čong-unom. Ani v jednom prípade Trump napokon neuspel.


Po minulotýždňovom útoku Trumpových stúpencov na americký Kongres sa však zdá, že republikánsky šéf Bieleho domu stratil priazeň aj jedného zo svojich posledných medzinárodných podporovateľov. „Trumpov stav sa po porážke v novembrových prezidentsk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy