Krutý osud krymských Tatárov

Snímka: Reuters

Prvýkrát sa ich pokúsil rozprášiť a zlikvidovať sovietsky diktátor Josip Vissarionovič Stalin. V roku 1944 takmer 200-tisíc z nich poslal za údajnú kolaboráciu s hitlerovskými nacistami počas druhej svetovej vojny z rodného Krymu do Strednej Ázie, zväčša do Uzbekistanu. Po Stalinovej smrti sa len pomaly začali vracať domov – dodnes ich v stredoázijských republikách žije takmer štvrť milióna.


Po 76 rokoch sa situácia opakuje. Ranu pôvodnej identite zhruba 240-tisíc krymských Tatárov sa aktuálne usiluje zasadiť ruský prezident Vladimir Putin a okupačné úrady na ukrajinskom polostrove. Snažia sa to dosiahnuť sofistikovanejšími prostriedkami – rusifikáciou, odmietaním základných ľudských práv či zatýkaním nepohodlných ľudí.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako zmenila anexia Krymu život tamojších Tatárov, čím sa ich Rusi snažia prinútiť, aby sa vzdali vzťahu k Ukrajine, aj ako sa k celej veci stavajú Európska únia či Turecko.

1. Kedy sa začala prvá masívna rusifikácia Krymu?
Bol to ich domov počas celých stáročí. Prví Tatári sa na Kryme objavili už zhruba pred 700 rokmi. Cel

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy