2. ROZHOVOR: Stretávame sa len s vrcholom ľadovca

Snímka: HN/Peter Mayer

V Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku vediete štyri oddelenia. Aké je ich rozdelenie?

Najakútnejšie oddelenie slúži pre nepokojných a agresívnych pacientov. Potom je tu akútne oddelenie a dve doliečovacie stanice. Tie fungujú vo voľnom režime s otvorenými dverami a voľným pohybom po areáli.

V čom spočíva zásadný rozdiel oproti ambulantnému liečeniu?

Máme čas na pacienta. Ak ambulanciou prejde tridsať ľudí denne, koľko času im môže lekár reálne venovať? Tu im čiastočne nahrádzame rodinu. Niektorí s nami zostarnú, iní zase prichádzajú po istých etapách. Keď sa objavia v sprievode štyroch policajtov, už na schodoch sa s nami zvítavajú. Príslušníci na nás zazerajú ako na starých známych.

Starí známi spolu zvyčajne dobre vychádzajú.

Pre nás je maximálne dôležité vytvoriť si taký terapeutický vzťah, v ktorom pacient chápe, že tu nie sme proti nemu, ale pre neho. Zaujíma nás aj portfólio prostredia, do ktorého neskôr odchádza. Či má kam ísť, či sa má o neho kto postarať... S dvomi sociálnymi sestrami riešime tiež množstvo ďalších záležitostí.

Vedeli by ste zadefinovať vášho typického pacienta?

Snažíme sa špecializovať na endogénne psychózy zahŕňajúce bipolárne poruchy či schizofrénie. Nasledujú mentálne retardácie s poruchami správania, stavy delíria pri intoxikáciách – delirantné stavy, ťažké odvykacie stavy pri konzume psychoaktívnych látok. Takisto pod nás spadajú ochranné psychiatrické liečby po spáchaní trestných činov.

Duševné ochorenia sú už mesiace v tieni ochorení na COVID-19. Narastajú vplyvom pandémie?

Ťažko povedať, keďže nie sú k dispozícii štatistiky, ale určite je ich dosť. Treba však rozlišovať, či ide o ľahšie alebo ťažšie stavy. K nám prichádzajú len tie druhé v sprievode rýchlej zdravotnej pomoci a policajtov. My sa stretávame len s vrcholom ľadovca, ktorý sa už nedá zvládať ambulantne.

Prvá vlna vás nezachytila?

Registrovali sme viac akútnych psychóz, dokonca s hypochondrickými bludmi. No my ešte len začneme dobiehať to obdobie. Ambulantní psychiatri vtedy nepracovali, respektíve len dištančne. S pacientom

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy