Medené kráľovstvo na rieke Zambezi

Snímka: zambiatourism.com

Ešte pred desiatimi rokmi, keď lídri eurozóny bojovali s dlhovou krízou v Grécku a ďalších južanských krajinách, patrila medzi premiantov čierneho kontinentu. V roku 2012 po dlhšom období pozoruhodného ekonomického rastu sa zaradila medzi tých pár afrických štátov, ktoré si mohli dovoliť vstúpiť na medzinárodný dlhopisový trh. Záujem o jej bondy a dôvera investorov boli také vysoké, že si požičiavala dokonca lacnejšie než v tom čase problémové Španielsko.


Po ôsmich rokoch je všetko inak. Verejný dlh Zambie za krátky čas narástol do astronomických výšok a krajina ho prestáva zvládať splácať. Reálne jej tak hrozí, že sa stane prvou africkou ekonomikou, ktorá zbankrotuje od roku 2005. Teda od okamihu, keď Svetová banka a Medzinárodný menový fond odpustili trom desiatkam najzadlženejších afrických štátov pohľadávky v hodnote desiatok miliárd eur.


Prečítajte si, čím si zambijská ekonomika prešla v uplynulých dekádach, s akými problémami aktuálne bojuje, kto sa ju snaží vytiahnuť z najhoršieho aj ktoré segmenty by jej mali pomôcť k opätovnému štartu.

Výkladná skriňa Afriky
Severná Rodézia, ako sa Zambia nazývala ešte v polovici minulého storočia, bývala výkladnou skriňou britskej koloniálnej ríše v južnej polovici afrického kontinentu. Briti tu budovali dopravnú infraštruktúru, ťažili medené rudy, ktoré následne vyvážali do Európy, a postarali sa o rozvoj poľnohospodárstva i niektorých ďalších odvetví.


Po rozpade konceptu afrického kolonializmu získala Zambia v polovici 60. rokov minulého storočia samostatnosť. Vlády sa čoskoro ujali komunisti, ktorí na takmer 30 rokov zaviedli v krajine diktatúru. Znárod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy