Zostaneme automobilovou jednotkou?

Snímka: HN Peter Mayer

Fabriky štyroch globálnych automobilových koncernov. Suverénna pozícia svetovej jednotky v počte vyrobených vozidiel na osobu. A stovky subdodávateľov, ktorí nielen slovenským automobilkám poskytujú dielce i celú infraštruktúru.


Taká je bilancia automotive segmentu v našej krajine, ktorá v tomto smere patrí medzi skutočné veľmoci. Už teraz sa však množia otázky, či si túto nálepku dokážeme udržať aj po nástupe vlády elektromobility, ktorá sa k nám neodvratne blíži. Celý proces prechodu k ekologickým vozidlám ešte urýchľuje pandémia koronavírusu, ktorá je podľa európskych lídrov dôležitým impulzom odklonu od klasických spaľovacích motorov.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako sa bude v masledujúcich rokoch vyvíjať automobilové odvetvie, aké máme šance na ďalšie posilnenie líderského postavenia aj prečo je dôležité, aby nás vo svete prestali vnímať len ako montážnu dielňu západných gigantov.

1. Ako sa bude vyvíjať automotive?
Vlani sa na Slovensku vyrobilo vyše 1,1 milióna vozidiel, čo predstavuje 202 osobných áut na tisíc obyvateľov. S týmto počtom sme neohrozenou svetovou jednotkou. Se

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy