Zelené energie u nás prudko rastú

Snímka: MINISTERSTVO PRE KLÍMU A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE POĽSKEJ REPUBLIKY

Poľsko patrí medzi tie krajiny, ktoré najviac podporujú prechod od fosílnych k obnoviteľným zdrojom energie. Narušila proces tohto prechodu pandémia COVID-19?
V prvom rade treba zdôrazniť, že naša krajina v súčasnosti prechádza skutočnou revolúciou, čo sa týka podielu obnoviteľných zdrojov v poľskom energetickom systéme. A jednou z vecí, ktoré nás najviac znepokojovali v počiatočných fázach pandémie koronavírusu a šírenia nákazy COVID-19, bola práve hrozba narušenia dodávateľských sietí, čo by vážne ochromilo rozvoj zelených zdrojov energie v Poľsku. Ten napreduje nevídaným tempom. Od začiatku roka sme u nás nainštalovali stotisíc nových fotovoltických panelov na strechách domov. Postavil sa takisto veľký počet veterných elektrární. Aj vďaka tomu sme v júni prekročili hranicu 10-tisíc megawattov kapacity uloženej energie zo zelených zdrojov. Takže Poľsko sa dnes v tomto smere naozaj rozvíja extrémne rýchlo.

Je vašou ambíciou stať sa stredoeurópskym lídrom v oblasti zelených energií?
Áno, a netvrdíme to len my, ale aj prominentné zahraničné zdroje. Agentúra Bloomberg len nedávno oznámila, že Poľsko patrí medzi európskych lídrov v množstve investícií do obnoviteľných zdrojov. Medzinárodná energetická agentúra predpovedá, že v rokoch 2019 až 2024 u nás vzrastie kapacita uloženej energie z obnoviteľných zdrojov o 65 percent. Je to skutočne pozoruhodný nárast, ktorý výrazne poháňajú vpred vládne programy. Domácnosti napríklad individuálne podporujeme pri inštalácii fotovoltických panelov na strechách budov. Aj vďaka takýmto programom sa nám v priebehu niekoľkých mesiacov podarilo získať tisícky dodatočných megawattov energie.


Koľko peňazí máte vyčlenených na tento prechod?
Do veľkej miery to závisí od toho, akým spôsobom to budete kalkulovať. V tomto smere sme spolu s ďalšími krajinami Vyšehradskej štvorky v úzkom kontakte s našimi kolegami v Bruseli. Požiadali sme ich o detaily štúdie, aký vplyv bude mať na národné rozpočty členských krajín sprísnenie klimatického cieľa týkajúceho sa obmedzenia emisií skleníkových plynov do roku 2030. Chceme totiž mať jasnejší obrázok o tom, čo to bu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy