Tanzánia otvára bránu do Afriky

Snímka: Reuters

Je bránou do Afriky a zároveň strechou čierneho kontinentu. Niektorí ju poznajú vďaka rozľahlým národným parkom a prírodným rezerváciám s divoko žijúcimi zvieratami či najvyššej hore Afriky, takmer šesťtisícovému Kilimandžáru. Ďalší nedajú dopustiť na oddych na snehobielych plážach Zanzibaru, ostrova, kde sa narodil legendárny Farrokh Bulsara, známy pod umeleckým menom Freddie Mercury ako spevák britskej rockovej formácie Queen.


Tanzánia však z ekonomickej stránky ponúka oveľa viac než len relax pri mori, slony a levy či vysokohorskú turistiku. Prečítajte si, prečo je táto východoafrická krajina prezývaná vstupnou bránou do Afriky, vďaka čomu si udržiava vysoké tempo rastu ekonomiky aj čo jej má pomôcť pritiahnuť nových zahraničných investorov.


Dedičstvo po Nemcoch
Mnoho ľudí nevie, že Tanzánia nie je pôvodný štátny celok, ako je napríklad Egypt či Líbya. Ide o relatívne nový vymyslený názov pre zjednotené územia dvoch predtým nezávislých štátov – Tanganiky a Zanzibaru, ktoré sa do jednej republiky spojili v roku 1964.


Veľkú časť dnešnej Tanzánie koncom 19. a začiatkom 20. storočia ovládali nemeckí kolonizátori, ktorí sa tu so svojím povestným zmyslom pre disciplínu a poriadok postarali o veľký rozvoj infraštruktúry. Na rozdiel od Kene, kde železnice postavené Britmi často chátrajú a sú nevyužité – ako napríklad v najväčšom africkom mestskom slume Kibera v metropole Nairobi – Tanzánia sa o dedičstvo po Nemcoch a neskôr Angličanoch stará a rozvíja ho. Tanzánijské železnice aj cestné komunikácie dnes patria k tým najvyspelejším v c

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy